- Qərb vaqon istismarı deposunda 224 ədəd vaqon cari təmir olunmuşdur. Bunlardan 124 ədədi MDB dövlətlərinə məxsusdur.
İNFRASTRUKTURUN YAXŞILAŞDIRILMASI
Enerji təminatı sahəsində
- Şəhər energetikləri şəhərin sosial-iqtisadi inkişafını nəzərə almaqla əhalinin və iqtisadiyyatın dayanıqlı, fasiləsiz, sabit elektrik enerjisi ilə təmin olunması məqsədilə hesabat dövrü ərzində mərhələli şəkildə müəyyən tədbirlər həyata keçirmişdir.
- 2024-cü ildə Gəncə Elektrik şəbəkəsi tərəfindən 110/10kV-luq “Melxior” yarımstansiyasında xüsusi sərfiyyat transformatoru, 35/10 kV-luq “Məhsəti” yasrımstansiyasında gərginlik transformatoru, 110/6/6 kV-luq “Bağman” yarımstansiyasında Diaqnostika-2 kabel xəttinin vakuum açarı, 35/10/6 kV-luq “Sənaye-Rabitə” yarımstansiyasında 10 kV-luq yağ açarı yenisi ilə əvəz olunmuş, 110/35/10 kV-luq “Gəncə-3” yarımstansiyasında 35 kV-luq SAYA, 35/10/6 kV-luq “Sənaye-Rabitə” yarımstansiyasında 10/6 kV-luq hava xəttinin yağ açarı cari, 35/6 kV-luq “Nizami” yarımstansiyasında 10 mVA gücündə transformator cari və əsaslı təmir olunmuşdur.
- Eyni zamanda 110/6 kV-luq “Mərkəz” yarımstansiyasında 10 mVA, 20 mVA gücündə transformatorlar cari və əsaslı təmir olunmuş, həmçinin cərəyan transformatoru yenisi ilə əvəz edilmiş, 35/6 kV-luq “Gəncəçay” yarımstansiyasında hava xəttinin yağ açarı, 110/6 kV-luq “Yağ Piy Kombinatı” yarımstansiyasında yağ açarı cari təmir edilmişdir.
- 35/6 kV-luq “Sadıllı” yarımstansiyasında qüsurlu 4 mVA gücündə transformator yenisi ilə əvəz edilmiş, 110 kV “Bağman” yarımstansiyasında 6 kV-luq çıxış xətləri cari, 110/10 kV-luq “Melxior” yarımstansiyasında 10 kV-luq yük boşaldıcılarının yağ açarı cari təmir olunmuşdur.
- 110/6 kV-luq “Mərkəz” yarımstansiyasında 6 kV-luq şində olan cari və əsaslı, 110/10 kV-luq “AKTA” yarımstansiyasında 10 kV-luq “Quşçuluq-2” hava xəttinin yağ açarının cari təmir olunmuşdur.
- 35/6 kV-luq “Gəncəçay” yarımstansiyasında 6 kV yağ açarının cari təmir olunmuş, 110/6 kV-luq “Bağman” yarımstansiyasında zədəli zədəli transformatoru, 110/10 kV-luq “Melxior” yarımstansiyasında transformatoru yenisi ilə əvəz olunmuşdur.
- Bu dövrdə Gəncə şəhərində yeni salınmış yaşayış massivlərini elektrik enerjisi ilə təchiz etmək və 0,4 kV-luq şəbəkələrin gücləndirilməsi məqsədilə 254 ədəd ÖİN dayaq basdırılmış, 14,7 kilometr SİP kabel çəkilmişdir.
- 32 ədəd 10/6 kV-luq dayaq basdırılmış, 680 ədəd 0,4 kV-luq, 653 ədəd 10/6 kV-luq dayaq rənglənmiş, 3,36 kilometr uzunluğunda müxtəlif markalı naqil, 233 ədəd ŞF-10 markalı izolyator quraşdırılmış, 3,07 kilometr uzunluğunda 10/6 kV-luq “XLPE” markalı, 0,86 kilometr uzunluğunda 35 kV-luq “XLPE” markalı kabel çəkilmiş, 31 ədəd 35 kV-luq aralıq mufta quraşdırılmış, 122 ədədi aralıq, 51 ədədi sonluq olmaqla, ümumilikdə 173 ədəd 10/6 kV-luq mufta quraşdırılmışdır.
- Bununla yanaşı, 14,7 kilometr 10,6 kV-luq, 6,7 kilometr 0,4 kV-luq hava xətləri tarımlanmış, 1209 ədəd transformator və kompleks transformator məntəqəsində cari təmir işləri aparılmış, 8 ədəd 10 kV-luq cərəyan transformatoru, 5 ədəd 10 kV-luq gərginlik transformatoru, 32 ədəd 0,4 kV-luq 400 A-lik ayrıcı, 102 ədəd 0,4 kV-luq 400 A-lik qoruyucu, 2 ədəd 0,4 kV-luq 250 A-lik ayrıcı, 6 ədəd 0,4 kV-luq 250 A-lik qoruyucu quraşdırılmışdır.
- Yeni yaşayış və ticarət obyektlərini elektrik enerjisi ilə təchiz etmək məqsədilə 279 ədəd 1 fazlı, 79 ədəd 3 fazlı elektrik sayğacı quraşdırılmışdır.
Təbii qaz təminatı sahəsində
- Gəncə Regional Qaz İstismar İdarəsinin Gəncə Xidmət Sahəsi tərəfindən hesabat dövrü ərzində əhalinin və digər istehlakçıların normal və təhlükəsiz qaz təchizatı ilə təmin edilməsi, yeni salınmış yaşayış qəsəbələrinin qazlaşdırılması, qaz təchizatı şəbəkəsinin əsaslı təmiri istiqamətində bir sıra mühüm işlər görülmüşdür.
- 2024-cü ildə Gəncə Xidmət Sahəsi tərəfindən podratçı təşkilatlar tərəfindən mənzillərə 1636 qaz sayğacı quraşdırılmış, 9381 ədəd qaz sayğacı yenisi ilə əvəz olunmuş, 916 qaz tənzimləyici şkaf və 415 siyirtmə təftiş və təmir olunmuşdur.
- 2024-2025-ci Payız-qış mövsümü ilə əlaqədar istismara yararsız 24 ədəd tənzimləyici yeniləri ilə əvəz edilmişdir.
- Eyni zamanda şəhərin müxtəlif ünvanlarında yer səthi ilə təması olan 700 p/m qaz xətləri dayaq üzərinə qaldırılmış, eyni zamanda N.Nərimanov prospektində müxtəlif diametrli qaz xətlərinin 6000 p/m hissəsi boyanmışdır.
- Qaz xətlərinə baxış zamanı 986 qaz sızması aşkar edilmiş və 986 sızma aradan qaldırılmışdır.
İçməli su təminatı sahəsində
- Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu və böyük əhəmiyyət verdiyi çox zərurət doğuran həyat əhəmiyyətli məsələlərin həlli kimi əhalinin içməli su ilə təminatı və kanalizasiya sisteminin yenidənqurulması müstəsna yer tutur və bu istiqamətdə mühüm işlər görülür.
- “Açıq Kommunal İnfrastruktur Proqramı II” çərçivəsində Gəncə şəhər əhalisinin keyfiyyətli su ilə təminatı və kanalizasiya xidmətlərinin yenidənqurulması sahəsində aparılan genişmiqyaslı işlər davam etdirilməkdədir.
- Layihə çərçivəsində 2024-cü ildə 23030 p/m müxtəlif diametrli su xətti, 20118 p/metr müxtəlif diametrli kanalizasiya xətti çəkilmiş, 600 ədəd kanalizasiya nəzarət baxış quyusu tikilmişdir.
- Hesabat dövrü ərzində Gəncə Şəhər Sukanal İdarəsi tərəfindən şəhər su və kanalizasiya təsərrüfatlarında magistral su kəmərlərində, həmçinin şəhərdaxili su şəbəkəsində uzunluğu 3183 p/metr müxtəlif diametrli su borusu, 1884 p/metr müxtəlif diametrli kanalizasiya xətti dəyişdirilmiş və ya təmir olunmuş, 69 ədəd kanalizasiya nəzarət baxış quyusu tikilmiş və 33 ədəd kanalizasiya nəzarət baxış quyusunun üzərinə çuqun lyuk qoyulmuşdur.
- 58 ədəd müxtəlif markalı su nasosu, 72 ədəd müxtəlif diametrli siyirtmə təmir olunmuş, 18 ədəd siyirtmə, 53 p/metr müxtəlif en kəsikli kabel dəyişdirilmişdir.
- Bununla yanaşı, 188 ədəd subartezian quyusunda təmir işləri aparılmış, 1721 ədəd sərfölçən və su sayğacı quraşdırılmış, 27 ədəd müxtəlif tutumlu su anbarı təmizlənib dezinfeksiya olunaraq istifadəyə verilmişdir.